5502 Sokak No:4/A Çamdibi-İZMİR/TÜRKİYE

Sigorta Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Sigorta Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?
12 Aralık 2021

Sigorta Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Hangi sigortanın kullanılacağını belirlemek, hattın ve devrenin sağlığını korumak için çok mühimdir. Bazı devrelerde 5 mA bile sigortayı anında attırır, bazı hatlarda ise 10 kA gibi bir akım bile devrenin açılmasını gerektirmez.

Elektrik ile sigortanın tarihsel gelişimi benzer bir süreci yaşamıştır. İnsanların ihtiyaçları üzerine elektrik enerjisi kullanılmıştır ve elektrik enerjisinin taşınma ihtiyaçları için sigortalar üretilmiştir. İkisi de bir ihtiyacın ürünüdür. Bir yerden başka bir yere enerji taşınırken iletkende meydana gelebilecek aşırı akım yüklemesi sırasında devreyi kesen elektrik elemanı sigortadır! Devrenizi, hattınızı, iletkeninizi ve o iletkene bağlı tüm elektrik devresi elemanlarınızı, tam tabiri ile sigortalarsınız. Ve elektriksiz bir hayatı hayal bile edemediğimiz 21. yy’ın şu günlerinde, sigorta o kadar alışılmış bir elektrik devre elemanıdır ki, artık sigortaların elektrik devrelerinin vazgeçilmez ekipmanlarından olduğu su götürmez bir gerçeğe dönüşmüştür.

“Sigortaların kullanım alanları nerelerdir?” şeklindeki bir sorunun cevabı “Elektrik devrelerinin her aşamasında” denilerek cevaplanabilir. Zira sigortalar, hem iletimde hem dağıtımda hem de elektrik-elektronik devrelerde kullanılmaktadır. Bu geniş kullanım aralığı, sigortaların çalışma prensibi hakkında fikir veren aşırı akım sınırlarının kullanım yerine göre değiştirir. Genellikle nominal akım değeri bu aşırı akım sınırını belirler. Bazı devrelerde 5 mA bile sigortayı anında attırır, bazı hatlarda ise 10 kA gibi bir akım bile devrenin açılmasını gerektirmez.

Bu yüzden hangi sigortanın kullanılacağını belirlemek, hattın ve devrenin sağlığını korumak için çok mühimdir. Yarı iletken malzemelerin olduğu bir devrede sigortanın sadece nominal akım değerlerine göre ayarlanması yetmez, açma süresinin optimum seviyede olması da şarttır. Yoksa yarı iletken materyal anında yanar ve sigortanın varlığı ile bu durum çelişir.

Arda Elektrik olarak, web sitemizde size en uygun sigortaları bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. Ürün gruplarımızda sigortaları çeşitleri ile inceleyebilir, müşteri temsilcimizden destek alabilir, dilerseniz WhatsApp Destek hattımıza ulaşarak anında yardım alabilirsiniz.

Diğer Yazılar

LED Aydınlatma Kullanımı Neden Önemli ?
08 ARALIK 2021

LED Aydınlatma Kullanımı Neden Önemli ?

LED Aydınlatmalar sarf edilen enerjinin %90

LED Aydınlatma Hakkında Neler Biliyorsunuz ?
06 ARALIK 2021

LED Aydınlatma Hakkında Neler Biliyorsunuz ?

Elektronik devre elemanı olarak, ışık yayan

XLPE Kabloları Orta Gerilim Hattı için Birebir
29 KASIM 2021

XLPE Kabloları Orta Gerilim Hattı için Birebir

Dağıtım şebekelerinin maliyet tablosuna kıs

Orta Gerilim Ayırıcılar ve Sigortalar Ne İşe Yarar?
29 KASIM 2021

Orta Gerilim Ayırıcılar ve Sigortalar Ne İşe Yarar?

Sigortaların doğru şekilde kullanımı ve en